Doskonały skecz Marka Gungora (czy aby na pewno skecz?) dostępny wciąż na yt, opisujący różnice między mózgiem kobiety i mężczyzny jest dowodem na to, że tej książki nie mógł napisać mężczyzna. Nie mógł, bo z racji budowy swojego mózgu, nie byłby do tego zdolny.

Tysiące „pudełek” w naszych głowach na wszystko co spotyka mężczyznę w życiu (osoby, działania, czynności, myśli) nie stykają się ze sobą. Każda zaczyna się, trwa, kończy i przechodzi do kolejnej. Wstęp, rozwinięcie, zakończenie. Pomysł, realizacja, efekt. Zawsze jeden, a dopiero po nim kolejny.

Gdyby PIASKOWĄ GÓRĘ napisał mężczyzna byłaby to historią pewnej rodziny w rzeczywistości międzywojennej Polski, II wojny światowej, PRL i odzyskania niepodległości. Ale byłaby mało odkrywcza i bardzo, bardzo nudna…

W mózgu kobiety wszystko łączy się ze wszystkim. Od myśli, skojarzeń, połączeń wszystko iskrzy i trzeszczy. I właśnie taka jest ta historia. Płynący słowotok zdarzeń, uczuć, historii. Słowa na stronicach szumią i gnają jak górski strumień po burzy. W zdaniach nie muszą występować wielkie litery. Wystarczają przecinki, średniki, wykrzykniki i dwukropki.

Jednak nie ma tu bałaganu. To machina szalonego konstruktora, gdzie wszystko kipi i wrze, ale równocześnie doskonale działa. Śmiech i dreszcze, komedia i dramat sąsiadują ze sobą bez zgrzytu. Przeskoki czasowe niczego nie burzą, przeciwnie – pozwalają coraz lepiej i wyraźniej zobaczyć całość.

A zakończenie… Jakie znów zakończenie? Życie toczy się dalej. A na półce czeka już CHMURDALIA z dalszymi losami bohaterów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s