Z przepastnej listy wolnych lektur na mój telefon trafiły FATALNE JAJA Bułhakowa.

Emocje, ironia i absurd. Świat wbrew logice. Działania wbrew rozsądkowi. Bałagan i władza w rękach głupoty. Innymi słowy – satyra na młody Związek Radziecki.

Czy muszę się „katować” takimi mało aktualnymi historiami?

Nie.

Ale pamiętam, że jeszcze kilka lat temu, zanim pozbyłem się telewizora, wpatrywałem się pewnego razu uparcie w ekran (około pierwszej w nocy) przeżywając czarno-biały polski film sensacyjny z lat 60. Treść nie była istotna (łapano szpiega psującego gospodarkę w młodej socjalistycznej ojczyźnie). Za to cały komplet aktorów tam występujących grał tak jak w teatrze. Głosem, gestem, mimiką twarzy, ustawieniem postaci w kierunku widowni. Różnica w stosunku do współczesnego aktorstwa była zauważalna niemal natychmiast. Oglądałem do końca jak urzeczony.

Dla mnie Bułhakow może pisać „o niczym”. Ale sposób w jaki to robi, język jakim się posługuje, gry słowne – jakich używa, obrazy jakie stwarza – są wyjątkowe i warte lektury.

FATALNE JAJA nie są historią wesołą, chociaż tak zostały skonstruowane. Choć autor ma łzy w oczach, śmiejemy się serdecznie. Bo taki jest smutek mistrza.

http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/bulhakow-fatalne-jaja/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s