Najpierw przyjazna ręka bibliofilki przemyciła pozycję w stosie pożyczanych mi książek. Potem wzrok innej bibliofilki wyraził dogłębne zdziwienie, że TAKA pozycja leży na moim stole.

– Ostatecznie wszystko to rzecz gustu – pomyślałem. Warto mieć SWOJE zdanie.

Lektura nie zachwyca. Jest prymitywnie w treści i bardzo naiwnie w języku. Za takie opowiadanie w ogólniaku na pewno piątka (szóstek za moich czasów nie było). Ale żeby od razu książka? To zdaje się pisarz, nie marketingowy twór wydawnictwa. I do tego te „ochy” i „achy” znalezione w internecie na temat książek Carrolla. Czyżby PR zamiast ocen prawdziwych czytelników?

Zaprzyjaźniona nastolatka stwierdziła, że dobre książki powinny się dobrze czytać każdemu. Prawda! Można pisać o niczym, ale zachwycającym językiem. Można zaczarować w słowach zwykłe sprawy i zdarzenia. Można obudować poprawnymi zdaniami świetny pomysł. Efekt będzie tak czy inaczej dobry lub bardzo dobry.

Ale coś takiego!

Uwaga spoiler! – prawnik zafascynowany rusztowaniem w budynku na przeciw znika z domu i staje się gołębiem. Albo inne – kawalerskie i panieńskie tajemnice szczęśliwego małżeństwa wypisujące się na prześcieradle ich wspólnego łóżka.

No to są historie w sam raz do gazety codziennej na literę F. Już gotowe.

W starej „Fantastyce” były kiedyś drukowane mini opowiadania. Gatunek miał nawet swoją nazwę. Nie pamiętam jej (sklerozo daj żyć). Za to na pewno kluczem do nich był pomysł. Błyskotliwa myśl obudowana niewielką liczbę zdań. Takie małe zaskakujące perełki.

A tu mam coś, czego nie warto nawet oceniać. Eufemistycznie mógłbym powiedzieć za „Żoną modną” Krasickiego, że to zbiór „konceptów z kalendarza”. Ale można też dosadniej, że to kiepska realizacja pomysłów ZDW.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s