Specyfika ludzkiej natury polega na tym, że umiemy żyć tylko wtedy, gdy patrzymy w przyszłość (…) To jest nasze zbawienie w najtrudniejszych momentach życia.

Współczesna filozofia higieny psychicznej wyraża pogląd, zgodnie z którym człowiek powinien być nieustająco szczęśliwy, a nieszczęście uznaje za przejaw nieprzystosowania (…) co praktycznie odbiera nieuleczalnie cierpiącemu możliwość odczuwania dumy ze swojego cierpienia, postrzegania go jako nobilitującego, a nie hańbiącego. W rezultacie człowiek cierpiący jest nie tylko nieszczęśliwy, ale na dodatek wstydzi się swojego nieszczęścia.

Mylenie ludzkiej godności ze zwykłą przydatnością, jest wynikiem mylnej interpretacji pojęć…

Wbrew zachęcie z okładki pierwsze co przyszło mi do głowy, to oderwać się od obrazu obozu koncentracyjnego. Warto jednocześnie dla przeciwwagi zwrócić uwagę, że akurat tu, jest on wolny od kłamliwych, czarno-białych filmowych interpretacji. Autor zaznacza i podkreśla to bardzo wyraźnie. Inaczej mówiąc, wspomnienia z Auschwitz są dla mnie w tym wypadku gwarantem autentyczności tego, co przeczytałem – autentyczności rozumianej jako świadectwo przemyślanej prawdy, którą Frankl systematyzuje i tłumaczy na kolejnych stronach. Tak jak on może pisać tylko ktoś z prostym kręgosłupem i czystym sumieniem. A dostajemy do rąk nie kolejną psychologiczną teoryjkę, ale… kamień filozoficzny. Substancję, która może wszystko zamienić w złoto. Lekarstwo na każde zło i receptę na szczęście – swoje i cudze. Wartość, którą udało się sprawdzić w absolutnie granicznych sytuacjach.

Przejściowość naszej egzystencji w żaden sposób nie czyni jej bezsensowną; przeciwnie – składa się na naszą odpowiedzialność jako, że wszystko obraca się wokół uświadomienia sobie naszych w swej istocie przejściowych możliwości.

Człowiek nieustannie dokonuje wyborów w zakresie jawiących mu się licznych potencjałów. Wybór zostanie przekuty na fakt – na zawsze i na wieczność stając się nieśmiertelnym śladem stopy na piasku czasu.

To jedna z niewielu książeczek, które powinny stać się tymi najważniejszymi. Ona nie jest do przeczytania, ale do wertowania, zaznaczania, czytania i milczenia nad nią.

Ale nie tylko życie kreatywne i polegające na bogactwie doznań ma sens; skoro życie jako takie ma jakikolwiek sens, wówczas musi go mieć również cierpienie. Ludzka egzystencja nie jest bowiem kompletna bez cierpienia i śmierci.

Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, rola odpowiedzialności jaką ponosimy za własne życie i jego podtrzymywanie, ukaże nam się w całej wielkości.

Tak naprawdę nie jest to fantazja, fikcja, historia – tylko świadectwo. Próba opowiedzenia w prostych słowach o bardzo istotnych i mądrych sprawach, które nie zasługują na rozwodnienie i marne komentarze. W dodatku książeczka wolna jest od ideologii, wąskich przekonań religijnych i wszelkich „izmów”. To głębia w najczystszej postaci. Głębia, która nie tylko leczy – ale nawraca, zmienia, odradza.

Człowiek jest zdolny zmienić świat na lepszy tylko wtedy, gdy jest to możliwe; może natomiast zmienić siebie na lepsze zawsze, gdy tylko jest to konieczne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s