Podobała mi się Pan pierwsza książka o społeczności Metra. Pełna nadziei – ale i nie pozbawiona realiów i prawdy o tym co tkwi naprawdę w człowieku. W kontynuacji Pana powieści znalazłem dużo więcej tego optymizmu. Może to zgorzknienie, ale dzisiaj wydaje mi się dość naiwne, że wierzy Pan w człowieka, który zawsze chce budować społeczność, wspólnotę, dbać o rodzinę i tworzyć kulturę.

Nic z tego panie Dymitrze. Broń w ręku i poczucie bezkarności budzi w człowieku wyłącznie złe cechy. I nie warto porównywać nas z jakimikolwiek drapieżnymi reprezentantami świata zwierzęcego. Brak jest tak podłych i niskich odpowiedników.

Mimo wszystko cieszę się, że Pan ma w sobie taką nadzieję. Cieszę się, że Pan – jako Rosjanin – tą nadzieją się dzieli. Cieszę się tym bardziej, że znam już recenzje Pana ostatniej książki WITAJCIE W ROSJI. I wiem, że w swoich opiniach nie jest Pan sam. Jest Was więcej.

Narasta we mnie przekonanie, że Pana kraj rozpoczął agresją na Ukrainę III wojnę światową. Małymi krokami, ale konsekwentnie różni ludzie w Pana kraju dzielą narody na równych i „równiejszych”. Co gorsza rozpleniają tę zarazę również za granicą. Decydują kto ma prawo mówić,a kto jedynie słuchać rozkazów. Kto może stanowić prawo, a kto urodził się niewolnikiem i ma nim pozostać. Brak ślepego posłuszeństwa to wystarczający powód do mówienia o zdradzie i wojnie jako atrakcyjnym i najbardziej właściwym rozwiązaniu dla przyszłości.

Na pewno zdaje Pan sobie sprawę, że Wam – pisarzom, redaktorom i dziennikarzom – zostało już mało czasu na reakcję. Chciałbym, żeby Pan i Pana koledzy postarali się jeszcze bardziej. I Wam i nam – odbiorcom i czytelnikom – nie zostało już naprawdę wiele czasu, żeby zareagować. Możliwe, że już teraz potrzebujemy cudu.

Bo nie każde miasto ma metro przygotowane na ostateczne rozwiązanie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s